وبلاگ خبری آنایوردوم "جنگ تپه،آواجيق"
وبلاگ خبری، تحلیلی و گردشگری آنایوردوم، صدای مردم آواجیق و شهرهای آذربایجانغربی 
قالب وبلاگ
چت باکس


 

  باغچة جوق ماكو در فاصلة 6 کيلومتري ماکو و حدود 2 کيلومتري از سمت غرب جاده اصلي بازرگان و در روستايي به نام باغچه جوق در استان آذربايجان غربی واقع شده است.             

                        مرتضي قلي خان اقبال السلطنه-سردار ماكو                          

            مرتضي قلي خان اقبال السلطنه-سردار ماكو       

                                               

آشپزخانه كاخ سردار

  كاخ تاريخي وبا شكوه باغچه جوق ماكو در باغي به وسعت حدود 11 هكتار در اواخر دوره قاجار به دستور اقبال السلطنه ماكويي، يكي از ســرداران مظفـــرالدين شاه و از حكام مقتدر آن دوره ( 1324-1313 هجري قمري) با 2500 متر مربع زير بنا در باغي زيبا كه داراي انواع درختان ميوه و گلها (بوته‎هاي بزرگ رز و ...) و درختان زينتي ( اقاقيا، تبريزي و...) و چشمه‌اي زلال مي‎باشد، ساخته شد و تأثير شگرفي از سبك معماري روسیه آن زمان پذيرفته است.           

                                               عكسي قديمي از كاخ سردار ماكو

    عكسي قديمي از كاخ سردار ماكو

         

عكسي از ورود سردار به ماكو   

ورود اقبال السلطنه به ماكو

               

                

                                                                  

کاخ سردار ماکو-شهنازی

  در سال 1353 هجري قمري، ساختمان باغچه جوق از وراث سردار ماكويي توسط دولت خريداري شد و پس از انجام برخي تعميرات ضروري، اين مجموعه از سال 1364 براي بازديد عموم به عنوان كاخ موزه آماده گرديد و در تيرماه سال 1375 هـ . ش. در فهرست آثار ملي ايران به شماره 1739 به ثبت رسيد و از سال 1382 تا 1383 محوطه، عمارتها و فضاهاي خدماتي آن مرمت و بازسازي شد.

                  

کاخ سردار ماکو-شهنازی

  اين باغ از نمونه‌هاي منحصر به فرد باغسازي در ایران محسوب مي‌شود. زيرا از يكسو دوران شكل‌گيري آن به دوران قاجار باز مي‌گردد و هم به لحاظ موقعيت قرارگيري در منتهي‌اليه محدوده‌هاي جغرافيايي ايران و در خط تماس با ديگر فرهنگها واقع شده بود. اين دو عامل در شكل گيري اين باغ تأثير به‎سزايي داشته است.

            

  اين باغ داراي انواع درختان ميوه همچون زردآلو، انجیر، توت، گردو، به، گيلاس، آلو، فندق، گلابي، بادام و سيب است كه درختان زردآلو بخش اعظم درختان را به خود اختصاص داده‌اند. گونه‌هاي گياهي ديگري نظير اقاقيا، تبريزي و بوته‌هاي بزرگ رز نيز به شكلي پراكنده در سطح باغ ديده مي‌شوند.

                                                                 

                                اتاق خواب سردار ماكو                                    

                                          

                                

  آبياري باغ به شكل غرق‌آبي انجام مي‌شده و از چشمه آبي كه در يك كيلومتري بالا دست باغچه وجود دارد، استفاده مي‌شده است. تا پيش از سال 1356 خورشيدي، آب چشمه يك هفته در اختيار باغ و يك هفته در اختيار روستا بوده است ولي هم‌اينك به دليل خشكسالي، اين آب به طور كامل توسط روستاييان مصرف مي‌شود.

                                               

                                                                                          

 

 


موضوعات مرتبط: مقالات، از هركجا....معرفي مناطق ديدني شهرها و كشورها
برچسب‌ها: معرفي مناطق گردشگري, ماكو, ايران, آثار تاريخي
[ پنجشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۸ ] [ ] [ امین شهنازی جنگ تپه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

تقدیم به روح پرفتوح رادمرد غیور و آزاده "محمد قلی خان سرتیپ(سرحددار آواجیق)" جد بزرگوارم و اصلان خان و عزت اله خان پدربزرگهای عزیزم. روحشان شاد و یادشان گرامی.
تاریخ عکس: 1280 ه.ش

<-<--<+>-->->
هدف از ایجاد این وبلاگ، اطلاع رسانی کلیه اخبار روز دنیا، کشور عزیزمان و آواجیق و شهرهای آذربایجانغربی از ماکو، خوی و چالدران تا بوکان، شاهین دژ و مهاباد است با دیده منصفانه و درج مشکلات و سختیها و محرومیتهای مردم استان و نشان دادن ظرفیتهای بالقوه آذربایجانغربی.

<-<--<+>-->->

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع، بلامانع است.

<-<--<+>-->->

این وبلاگ متعلق به روستای جنگ تپه (شهر چالدران،استان آذربایجان غربی) و تک تک اهالی روستاهای دشت پهناور، حاصلخیز و منطقه مستعد آواجیق از بدولي، جوزر، سارمساقلو، ساري اجاق، سيران، قزل بلاغ، كشتاز، بيگ كندي، پيراحمدكندي و نادو گرفته تا اروج كندي، ارخشان، شگفتيك، شاه بنده لو، قزل سوري، ديلكوردي، قلي ديزج، عرب ديزج، شادلو و ... جهت انعكاس مشكلات و محروميتهاي اين عزيزان می باشد.

منطقه آواجیق، آخرین نقطه در کشور است که خورشید در آن غروب می کند.

<-<--<+>-->->

" از کلیه مراجعه کنندگان بزرگوار و عزیزان فامیل محترم شهنازی و آیرملو که از وبلاگ خودشان بازدید می کنند تقاضا می کنم که برای غنای بیشتر ،آشنایی و تحکیم پیوندهای خانوادگی اگر مطلب، عکس، سند یا هر مورد دیگری در اختیار دارند در صورت تمایل با اینجانب ارتباط برقرار نمایند"

shahnazi.amin@gmail.com

شماره تماس: 09195159652